Як талановиті випускники українських вузів на два роки їдуть у села та малі містечка навчати дітей та розвивати громади, розповідає очільниця програми Навчай для України та випускниця Оксфордського університету Оксана Матіяш.

В українських селах навчаються майже один мільйон двісті тисяч дітей. Це фактично третина всіх учнів в Україні. Діти, які навчаються у сільських школах, відстають у навчанні від своїх ровесників у місті, в середньому, на два з половиною роки. Це дуже великий розрив. Такі учні, за статистикою, гірше складають ЗНО, у порівнянні зі школярами з великих міст. За даними МОН від 2019 року, більше 60% дітей у сільській місцевості складають ЗНО від 1 до 6 балів за 12-бальною шкалою.

На це є об’єктивні причини. Покоління вчителів старіють, а молоді вчителі або виїжджають, або навіть не потрапляють у невеликі громади, школи отримують технічне забезпечення, але не мають достатньої підтримки у користування новими технологіями, батьки сфокусовані на забезпеченні базових потреб у сім’ї та є менш залученими у шкільне життя дітей. Через ці виклики далеко не кожна сільська школа може забезпечити якісну освіту. Це не лише негативно впливає на академічну успішність дітей, а перш за все на те, як складеться їхнє життя у майбутньому.

Дослідження Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) підтверджують, що якісна освіта підвищує продуктивність та креативність людей, сприяє розвитку підприємництва і технологічного прогресу. Тобто, має прямий вплив на рівень доходу людини. На жаль, в Україні багато учнів сільських шкіл залишають середню школу після дев’ятого класу, не продовжуючи навчання, а ті, хто завершує одинадцять класів, значно рідше потрапляють у хороші університети.

Пошук кращих можливостей є основною причиною, чому більшість молодих людей залишають села і маленькі містечка, а велика частина — виїжджає з України. Для того, аби створювати у таких населених пунктах сприятливе для реалізації потенціалу дитини середовище, існують такі освітні організації, як Навчай для України.

Навчай для України є частиною глобальної мережі Teach For All (Навчай для усіх), яка охоплює партнерські організації, що працюють над подоланням освітньої нерівності у 59-ти країнах світу. Всюди працює однакова модель — молоді лідери, які отримали якісну освіту, їдуть на два роки викладати у школи, які цього найбільше потребують. Контекст у кожній країні свій. Наприклад, у Великобританії це школи, які мають найменші академічні результати. Цікаво, що випускники Оксфорду та Кембриджу змагаються за право стати учасниками програми Навчай для Великобританії, яка є третім за престижем роботодавцем для молоді у країні. В Україні контекст схожий, але спрямований на подолання розриву у доступі до якісної освіти між селом та містом.

Учасниками програми Навчай для України, стають переважно люди віком від 21 до 30 років, які отримали диплом бакалавра. Вони відправляються в сільські або районні школи, аби покращувати успішність учнів там як через формальну, так і неформальну освіту — позакласні гуртки та заходи. Для самих учасників передбачено інтенсивну програму розвитку лідерських якостей, педагогічних і управлінських навичок та широкий спектр професійних можливостей.

Вчителі-наставники Навчай для України стають повноцінною частиною шкільного колективу. Керівництво школи багато у чому є підтримкою для молодих вчителів-наставників — від допомоги з житлом до порад щодо вирішення проблемних ситуацій. Роль же вчителя-лідера полягає у тому, аби не лише навчати дітей, але і проявляти ініціативу. Учасники програми — це зазвичай молоді енергійні люди, в яких багато ідей. Вони організовують позакласні заходи, гуртки робототехніки та арт-терапії, велоклуби та зустрічі з перегляду фільмів іноземними мовами. До прикладу, учасник програми Ярослав, який викладав історію та інформатику в селі Нові Петрівці, організовував шахові турніри, проводив зустрічі любителів історії та вів гурток level-дизайну, де діти вчилися розробляти рівні для ігор та безпосередньо комп’ютерні ігри з нуля.

Проте варто пам’ятати, що ідеї можна реалізувати тільки в команді.

Окрім співпраці зі школами, до роботи з молодими вчителями-лідерами залучаються педагогічні та методичні наставники і ментори, які підтримують їх протягом Програми. Зустрічі з наставниками відбуваються щомісяця і включають сесії-рефлексії та розвиток професійних навичок, адже для підвищення своєї ефективності як вчителя, необхідно стати ефективним комунікатором, ініціатором, командним гравцем, проджект-менеджером.

Програма триває два роки. В середньому за цей час один учасник навчає приблизно 200 дітей.

Перший рік — адаптаційний. 365 днів достатньо, аби інтегруватися, познайомитися з кожною дитиною і ефективно налагодити зв’язок не лише з класом, але й шкільним колективом, з батьками, громадою.

Другий рік — найактивніша частина програми. Після першого року частина учасників бере на себе класне керівництво, щоб мати більш близький особистісний контакт з дітьми та батьками. Вчитель-наставник продовжує роботу з добрим розумінням того, якими є потреби дітей, школи та усвідомлює свою роль в новому середовищі.

Така дворічна модель існує у 58-ми інших організаціях мережі Teach For All і не змінювалася з 2007 року. Вона є ефективною і для підтвердження цього існують авторитетні дослідження.

Учасники стверджують, що два роки, насправді, не задовгий, а, навпаки, — закороткий термін тривалості програми. Частина вчителів-наставників залишається у контакті зі своїми учнями і після закінчення програми та навіть продовжують викладати для них шкільні предмети в режимі онлайн.

Критеріїв до аплікантів існує три. Перший — вмотивованість і бажання робити зміни.

Другий і не менш важливий — глибоке знання одного зі шкільних предметів. Це не означає, що учасник обов’язково повинен мати педагогічну освіту, але без знань математики, англійської мови чи іншого предмета він не зможе викладати у школі.

По-третє, учасник повинен бути готовим до змін, адже він повинен змінити своє місце проживання та переїхати у громаду, щоб творити зміни там.

Участь у програмі передбачає не лише два роки вчителювання для дітей, які цього найбільше потребують, але й трансформаційний досвід та професійний розвиток для самого учасника. Крім зарплати вчителя, вчителі-лідери отримують додаткову стипендію для забезпечення їхніх базових потреб і мають можливість навчатись заочно на магістратурі в університеті ім. Бориса Грінченка за підтримки програми. Вони також долучаються до глобальної спільноти Teach For All та отримують нетворкінг з випускниками подібних програм у 59-ти країнах світу. Також, як показує практика, участь у подібній програмі дає переваги для вступу до найкращих університетів світу, де існує розуміння того, що лише справжній лідерособлива людина може взяти на себе відповідальність робити зміни локально, мислячи при цьому глобально. Серед членів спільноти Teach For All є ті, хто вступив до Гарварду, Оксфорду, Прінстону та інших найкращих університетів світу.

Джерело: НВ

ЗВ’ЯЗОК

БУДЬТЕ ЧАСТИНОЮ ЗМІН У КРАЇНІ, НАПИШІТЬ НАМ

Якщо у ваc залишились додаткові питання або ви хочете бути частиною прогресивного руху в Україні — обов’язково напишіть нам.

Something want wrong
Message sended