Teach For All: колективне лідерство, щоб кожна дитина могла реалізувати свій потенціал

Ми всі мріємо про краще майбутнє для себе та своєї країни. Успішні та щасливі діти створюють основу для її ефективного зростання, стаючи активними діячами в усіх сферах, які впливають на розвиток суспільства.
Кожна дитина народжується з безмежним потенціалом, однак на шляху до його реалізації можуть траплятися додаткові труднощі, пов’язані з соціальним поділом, послабленою економікою рідної країни, факторами очікувань від оточення та масової культури, дискримінацією, навіть голодом та необхідністю працювати змалку. Ймовірно, ви можете згадати когось зі свого близького чи далекого оточення, кому доводилось долати ці труднощі. Задумайтесь над цим.
У світі існує спільнота, яка перетворює мрію про краще майбутнє на ціль, об’єднуючи проактивних небайдужих людей з понад 50 країн. Вони прагнуть розвинути колективне лідерство, щоб надати кожній дитині можливість реалізувати свій потенціал та досягти успіху. Назва цієї спільноти – Teach For All.

Мапа партнерських організацій Teach For All
Історія глобального руху за рівний доступ до освіти незалежно від соціально-економічного походження дитини розпочалась у 1989 році, коли Венді Копп, на той час – випускниця престижного Прінстонського університету у США, вирішила направити талант та вміння найкращих випускників університетів США на допомогу тим, хто цього найбільше потребував, – учням звичайних шкіл, які мали низькі шанси закінчити школу та вступити до університетів. Так Венді Копп заснувала Teach For America («Навчай для Америки» – програма в США).
У 2002 році Бретт Вігдортц, на той момент – консультант McKinsey & Co. у Великій Британії, розробив бізнес-план зі створення Teach First (програма у Великій Британії) – подібної до Teach For America організації у Сполученому Королівстві.
Венді та Бретт, отримуючи численні запити від соціальних підприємців про заснування подібних організацій у своїх країнах, заснували глобальну мережу Teach For All в 2007 році. Минулого року вона святкувала перший ювілей. За ці 10 років спільнота зросла з кількох партнерів до глобальної мережі з партнерських організацій на 6 континентах, які разом ведуть боротьбу з нерівністю в освіті. Сьогодні вона налічує близько 14000 учасників та 60000 випускників програм у всьому світі. Учнями представників мережі є вже більше ніж 9 мільйонів дітей.
Від Боготи до Бангкока, від Риги до Аккри, учасники та випускники всіх програм ініціюють локальні зміни заради глобальних. Вони є вчителями-наставниками, що допомагають кожному учню знайти свій життєвий шлях, щиро запалюють своїм предметом, адже самі ним горять, проводять уроки, які не забудуться – і все це у класі та поза ним. Окрім надання актуальних та живих знань, вони стають для учнів взірцем для формування світогляду, підходять до всього з наснагою та завзяттям, відкривають нові ідеї та світ.
Учасники вірять в своїх учнів та допомагають їм повірити в себе. Вони постійно працюють з батьками учнів та своїми колегами над розширенням можливостей для дітей та для всіх членів локальних спільнот, щоб кожен міг реалізувати свій потенціал.
І результати не можуть не надихати. Так, наприклад, під час першого року (1990) існування Teach For America 500 учасників навчали дітей у 6 регіонах з низьким доходом на душу населення. Сьогодні понад 10000 учасників викладають у більше ніж 50 регіонах США. Школи Лондона, куди Teach First з 2003 року розмістили понад 3000 своїх учасників, перетворились з найменш успішних у одні з кращих в Англії. А викладання у громадах, де проживає бідне населення, вважається третьою за престижністю роботою, яку обирають для себе випускники найкращих університетів Великої Британії. Одним із кількох факторів, які сприяли цьому, була названа програма Teach First (згідно з останнім дослідженням).
Окрім покращення освітніх результатів, учасники працюють над змінами в громадах. Дійсно, як і більшість його однолітків, Емо Кадійські поїхав з рідного містечка здобувати освіту та можливості в Софію, столицю Болгарії, за настановою батьків. Він вивчав комп’ютерні науки, а пізніше – став учасником програми Teach For Bulgaria у 2011 році.
Після участі у програмі Емо зрозумів, що не хоче, щоб люди їхали з рідного міста, тому переїхав у Вратсу і започаткував там інформаційно-технологічний хаб. Він заснував компанію Vratsa Software, в якій за кілька років роботи уже встиг відкрити ІТ-Центр, навчити програмуванню 100 студентів віком від 15 до 35 років. У 2016 році компанія виграла нагороду Google RISE, а Емо та члени його команди увійшли до європейського списку Forbes «30 до 30» у категорії соціальних підприємців.
Програми приносять результати в короткостроковій та довгостроковій перспективах. Близько 65% випускників продовжують працювати у сфері освіти у різних ролях – очолюють школи та неурядові організації або реформують освіту на рівні міністерств чи бізнес-ініціатив. Мадхукар Банурі, випускник Teach For India, заснував ініціативу Pune City Connect, яка залучає великі корпорації, уряд та неурядові організації для спільної роботи над освітньою реформою у місті. А 53 з 202 випускників Enseña Perú (програма в Перу) працюють в Міністерстві освіти Перу.

Венді Копп з першою когортою “Навчай для України”

У своєму листі на честь 10-річчя організації Венді Копп написала наступне: “Вся мережа надає мені постійний виклик бути першопрохідцем у тому, щоб переосмислювати освіту, щоб учні, з якими ми працюємо, змогли змінити світ, який вони успадкують.
Щоб допомогти підготувати сьогоднішніх дітей до завдань завтрашнього дня, ми повинні забезпечити, щоб учні зростали як лідери, які володіють компетенціями, навичками та обізнаністю, аби формувати для себе та всіх нас краще майбутнє. Це потребує переосмислення освіти.”
Teach For All не зупиняється на досягнутому і продовжує ставити все амбітніші цілі. Візія на наступні 25 років передбачає залучення громад у всьому світі до надання всім дітям освіти, підтримки та можливостей формувати краще майбутнє для себе і для всіх нас.
Члени мережі вчаться, розвиваються, обмінюються досвідом та встановлюють різноманітні зв’язки саме для досягнення цієї мети, враховуючи контекст та проблематику у своїй країні. А утворені ними спільноти надихають та формують потужний всесвітній рух, щоб досягти цього скрізь. Україна рада бути його частиною. Долучайтесь і ви: teachforukraine.org/register